Username:  
Password:  
 
 
 
اخبار ویژه
یکشنبه 2 مهر 1391  1:40 PM
ایران روی خط قرمز سرطان‌های کشنده
 
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی با بیان اینکه سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در ایران است،می گوید‌:14/5 درصد از موارد ابتلا به سرطان در مردان و 10/91 درصد از موارد ابتلا به این بیماری در زنان مربوط به سرطان پوست است. آمارها نشان می‌دهد در سال 1387 سرطان پوست در مردان رتبه اول و در زنان رتبه دوم را داشته و سرطان معده در مردان پس از پوست در رتبه دوم و در زنان رتبه چهارم را دارا بوده است. سرطان سینه نیز در کشور ما در سنین 40 و50 سالگی اتفاق می‌افتد که یک دهه زودتر از آمار جهانی است و مرگ و میر ناشی از آن بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. بر طبق آخرین آمار وزارت بهداشت نیز مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند. از کل 76هزار و 159مورد ابتلا به تومور سرطانی در سال 1387، 42هزار و 279بیمار مرد (55/51درصد) و33هزار و880 بیمار(44/49درصد) زن بودند. این میزان ابتلا به سرطان از استعمال دخانیات، ازدیاد عوامل سرطان‌زا در محیط مانند هوای آلوده و تغذیه نامناسب نشات می‌گیرد.

سرطان معده، مرگبارترین بیماری

ابتلای سالانه 5 هزار نفر به سرطان معده زنگ خطر این نوع سرطان را نیز در کشور به صدا در آورده است. نکته تاسف بار ماجرا آنجاست که از این تعداد بیمار 4 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و مابقی زندگی سختی را در پیش خواهند داشت. این بیماری که در بین متخصصان سرطان کشور به کشنده‌ترین بیماری معروف است طی سال‌های گذشته بالاترین آمار را در بین سرطان‌ها به خود اختصاص داده است. رژیم غذایی نامناسب مهم‌ترین عامل در بروز این بیماری است. انواع نمک‌، نیترات‌ها و نیتروزها از عوامل ایجادکننده سرطان معده هستند و مصرف غذاهای مانده و کنسرو شده و غذاهای آماده نیز که دارای مقادیر زیادی نیترات دارند ا زمهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری هستند.

وجود نیترات در آب نیز از مهم‌ترین عواملی است که ریسک ابتلا به این بیماری را بالا می‌برد، دکتر محمد اسماعیل اکبری،‌ رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وجود نیترات در آب‌های آشامیدنی می‌گوید:‌ نیترات در آب آشامیدنی وجود دارد یا می‌توان گفت ماحصل کودهای شیمیایی است که به آب‌های زیرزمینی رسوخ می‌کند و این آب‌ها به مصرف انسان می‌رسد.

همچنین کودهای شیمیایی که برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شود، حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند.» به گفته وی روغن و چربی‌های حیوانی و مانده، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باکتری‌ اچ‌پایلوری، مصرف دخانیات و الکل از دیگر عواملی هستند که احتمال بروز سرطان معده را افزایش می‌دهند.رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین از تشدید و افزایش شیوع سرطان در مردم تهران به علت هوای آلوده هشدار داده و می‌گوید: عوامل مختلفی بر افزایش بار بیماری‌ها دخیل هستند که آلودگی هوا نیز از جمله آن است.

وی تصریح می‌کند: در گام نخست حاکمیت باید در اصلاح سوخت و افزایش حمل و نقل عمومی تلاش کند و حتی المقدور خودروهای فرسوده نیز از سطح خیابان‌ها برچیده شود که این موارد مسلما حمایت هر چه بیشتر حاکمیت را می‌طلبد.نقش آلودگی مواد غذایی در سرطان

دکتر پیام آزاده نیز با اشاره به آلودگی مواد غذایی و نقش آنها در بروز سرطان می‌گوید: رژیم‌های غذایی پر چرب و سرخ کردنی‌ها و نیز فست فودها بالقوه سرطان زا هستند و مواد غذایی آلوده طیف وسیعی را در بر می‌گیرد که مهم‌ترین این مواد شامل آب، انواع میوه و سبزیجات است.عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران تصریح می‌کند: استفاده از کودهای شیمیایی برای رشد گیاهان در ایران بخصوص در مناطق شمالی کشور به واسطه سم نیتراتی که در این کودها وجود دارد میوه و سبزی را آلوده می‌کند و همین امر زمینه ابتلا به انواع سرطان را افزایش داده است.

 به گفته این محقق، سیب زمینی که در پرورش آن از کود نیترات استفاده شده باشد، بعد از برش دادن تیره رنگ می‌شود که این تیرگی به خاطر وجود نیترات است. آزاده اضافه کرد: در تمام دنیا یکی از راهکارهای پیشگیری از سرطان توصیه به مصرف غذاهای سالم و از جمله میوه و سبزی است که در ایران به علت استفاده از کودهای شیمیایی در پرورش این گیاهان، این مواد آلوده به نیترات می‌شود.

آزاده با اشاره به میزان بالای ابتلا به سرطان در مناطق شمالی کشور و احتمال ارتباط آن با مصرف آب و مواد غذایی آلوده به سموم کشاورزی گفت: آمار دقیقی از شمار مبتلایان به سرطان در مناطق شمالی کشور در دست نیست، اما در سه سال اخیر میزان ابتلا به سرطان در این منطقه 3 برابر افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه بیمار مبتلا به سرطان باید تحت حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی از جانب دولت قرار گیرد گفت: این بیماران از همان ابتدای ابتلا به سرطان در معرض انواع دردها و مشکلات ناشی از سرطان قرار می‌گیرند که به منظور کم کردن فشار روانی و استرس ناشی از ناتوانی‌های مالی در درمان، لازم است به صورت سازماندهی شده تحت حمایت‌های اقتصادی دولت قرار گیرند.

بازگشت »
 
 

Hot Line: 021 775 38 242
 
 
 
مقالات علمی و آموزشی
-----------------------------------
آخرین بحث های ایجاد شده
-----------------------------------
اخبار
-----------------------------------
داستان عجيب ولي واقعي
لطفا با دقت بخوانيد چون روزگارمن وشماست ادامه
----------------------
آموزش پایه هفتم
گروه مدرسان دانشگاه صنعتي شريف در يك اقدام خداپسندانه ودرجهت گسترش عدالت آموزشي تصميم گرفته اند كه دروس را تدريس وفيلم برداري كرده و بطوررايگان در اختيار دانش آموزان سراسركشور قراربدهند. ادامه
----------------------
آموزش پایه کلاس اول دبستان
گروه مدرسان دانشگاه صنعتي شريف در يك اقدام خداپسندانه ودرجهت گسترش عدالت آموزشي تصميم گرفته اند كه دروس را تدريس وفيلم برداري كرده و بطوررايگان در اختيار دانش آموزان سراسركشور قراربدهند. ادامه
----------------------
هديه ويژه گروه مدرسان دانشگاه صنعتي شريف براي دانش آموزان سراسركشور
گروه مدرسان دانشگاه صنعتي شريف در يك اقدام خداپسندانه ودرجهت گسترش عدالت آموزشي تصميم گرفته اند كه دروس دبيرستان را تدريس وفيلم برداري كرده و بطوررايگان در اختيار دانش آموزان سراسركشور قراربدهند. ادامه
----------------------
آرایش یاران امام حسین(ع) در مقابل یاران یزید درسال ۶۱ هجری قمری
تصویر فوق:

آرایش یاران امام حسین(ع) در مقابل یاران یزید درسال ۶۱ هجری قمری را به خوبی نشان میدهد.
دراین تصویر تفاوت هردوسپاه از نظر تعداد نفرات به خوبی نمایان هست.
ادامه
----------------------
صفحه نخست | درباره ما | محصولات | خدمات | دریافت فایل | اخبار | فرهنگ اصطلاحات | تالار گفتگو | تماس با ما
 
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فراگستر تجهیز می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و اجرا؛ بانی هاست