Username:  
Password:  
 
 
 
اخبار ویژه
شنبه 3 تیر 1391  3:49 PM
چرا سرطان زياد شده است؟
 
در گذشته‌هاي دور که نگهداري مواد غذايي در يخچال براي همه امکان‌پذير نبود، مردم براي اينکه بتوانند غذايي را طولاني مدت نگه دارند اقدام به خشک کردن، نمک سود کردن، دودي کردن، نگهداري مواد غذايي در سرکه (به‌صورت انواع ترشي) مي‌کردند. متاسفانه انجام اين کارها هنوز هم در بعضي از مناطق ايران مانند استان سيستان، بلوچستان و استان گيلان و مازندران شايع است. امروزه ثابت شده است که اين‌گونه مواد غذايي مشخصا شمار سرطان معده را افزايش مي‌دهند. در کشورهاي غربي با استفاده از غذاهاي تازه يا نگهداري شده در يخچال به شدت از شمار اين سرطان کاسته شده است. متاسفانه علايم باليني کانسر معده خيلي شباهت به زخم معده معمولي دارد بنابراين اغلب بيماري دير تشخيص داده مي‌شود و متاسفانه هنگام تشخيص، بيماري پيش رفته و درمان آن بسيار مشکل است. درمان سرطان معده در مراحلي که عموما نزد پزشک مي‌رسد شامل عمل جراحي و سپس شيمي درماني و راديوتراپي است و متاسفانه از اين درما‌ن‌ها هم در اين مرحله نتايج درخشاني نمي‌شود انتظار داشت.

در گذشته نه چندان دور اين بيماري شايع‌ترين سرطان کشور ما بوده است. اينک هم در کشور مناطقي مانند استان گلستان وجود دارد که اين سرطان با شيوع بالايي در آن ديده مي‌شود. اين بيماري هم مانند تمام سرطان‌هاي دستگاه گوارش متاسفانه دير تشخيص داده مي‌شود. مصرف غذاهاي نگهداري شده به‌صورت دودي کردن، شورسازي، ترشي و... مانند سرطان معده، مصرف دخانيات و ترياک و حضور بعضي عناصر در خاک منطقه (نيترات‌ها) در ايجاد سرطان دخيل شناخته شده است. بيشتر بيماران با ناتواني در بلع مواد سفت مراجعه مي‌کنند که متاسفانه در اين مرحله درمان بيماري بسيار سخت و نتايج درمان کاملا مايوس کننده است ولي به همت والاي همکاران اينک در مناطق با شيوع بالا مانند استان گلستان اقدام به آندوسکوپي‌هاي مکرر از افراد سالم و شناخت بيماري در مراحل اوليه شده است.

در مناطقي که طرح‌هاي بيماريابي فعال دارد حتما به اين مراکز به‌طور مرتب مراجعه کنيم. در بقيه مناطق هر علامت گوارشي (بي‌اشتهايي، درد بالاي شکم، ترش کردن مکرر) را جدي بگيريم به خصوص اگر سن بالاي 40 سال داريم، به پزشک مراجعه کنيم.

سرطان کولون، شايع‌ترين کانسر دستگاه گوارش در کشورهاي غربي است. طبق گزارشات وزارت بهداشت کشور شيوع اين کانسر در ايران رو به افزايش است. در کشورهاي غربي در دو دهه قبل مصرف گوشت و لبنيات شيوع خيلي زيادي داشته است. اين مواد غذايي باکتري‌هاي نرمال روده بزرگ را طوري تغيير مي‌دهند که باکتري‌هاي جديد مواد سرطان‌زا ايجاد مي‌کنند. به همين دليل در کشورهاي غربي در ده سال گذشته تبليغات زيادي برضد خوردن گوشت قرمز و لبنيات صورت گرفته است و همه مردم را به سمت مصرف سبزي‌هاي تازه و فيبرهاي غذايي راهنمايي مي‌کنند. متاسفانه در کشور ما به تازگي مردم به طرف غذاهاي غربي گرايش يافته‌اند و براي مثال به جاي قرمه سبزي، استيک مي‌خورند. اين نوع غذا خوردن از دلايلي است که شيوع کانسر کولون را در کشور بالاتر مي‌برد چون قطر روده بزرگ به خصوص در قسمت‌هاي بالايي بزرگ است. متاسفانه علايم توده ديررس است ولي داشتن هر علامتي از روده بزرگ به خصوص تغيير اجابت مزاج، ديدن خون روشن در مدفوع، حضور بواسير يا شقاق در مقعد، بايد جدي گرفته شود.

باز مانند هميشه از سبزيجات و ميوه‌جات به مقدار زياد استفاده کنيم، سيگار و مخدر را کنار بگذاريم و مواد غذايي را تازه مصرف کنيم و از مصرف اشکال دودي، شور و ترشي خودداري کنيم.

در مناطق با بروز بالا به پايگاه‌هاي بهداشتي مراجعه کنيم و به محض ايجاد علامت بلع مشکل‌دار به متخصص داخلي يا فوق‌تخصص گوارش مراجعه کنيم.
بازگشت »
 
 

Hot Line: 021 775 38 242
 
 
 
مقالات علمی و آموزشی
-----------------------------------
آخرین بحث های ایجاد شده
-----------------------------------
اخبار
-----------------------------------
----------------------
دستگاه ضدعفوني كننده دست
دستگاه پدالي ضدعفوني كننده دست ادامه
----------------------
----------------------
منشا دل دردهای بدن خود را بیابید.
🔴براساس تحقیقات جدید درآمریکا هر دل درد مربوط به یک بخش از بدن میباشد. ادامه
----------------------
ماسک های تقلبی پارچه ای را نخرید هیچ ایمنی برای شما ندارد.
برای بار چندم، ماسک پارچه‌ای هیچ ایمنی در مقابل ویروس نمیده! ادامه
----------------------
صفحه نخست | درباره ما | محصولات | خدمات | دریافت فایل | اخبار | فرهنگ اصطلاحات | تالار گفتگو | تماس با ما
 
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فراگستر تجهیز می باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و اجرا؛ بانی هاست